Informacje o grupie
Grupę stanowi 10 matek dzieci autystycznych. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i trwają 2 godz. Grupa kompletowana była na zasadzie dobrowolnego udziału z możliwością odstąpienia i jest otwarta na nowe osoby.
Co robimy podczas spotkań
Podczas spotkań każda z matek może omówić swój konkretny problem, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, radościami, trudnościami jakie dotykają ją w życiu codziennym.
Matki opisują swoje emocje, dzielą się doświadczeniami jak radzić sobie ze stresem, jakie podejmować rozwiązania, jakie są efekty oddziaływań psycho-pedagogicznych względem dziecka, jaki jest postęp lub regres u dziecka na danym etapie rozwoju. Rodzice informują się wzajemnie m. in. co do konkretnych usług ze strony specjalistów pracujących z dzieckiem.
Bardzo pożyteczne jest wzajemne użyczenie literatury, podawanie adresów portali internetowych, informacji dotyczących nowo powstałych regionalnych i krajowych ośrodków terapeutycznych i diagnostycznych zajmującymi się autyzmem.
Podstawowe założenia grupy
Podstawowe założenia grupy to:
- akceptacja niepełnosprawności,
- radzenie sobie ze stresem,
- dzielenie się doświadczeniami z bycia rodzicem dziecka autystycznego.
Grupa pozwala zmniejszyć wątpliwości rodziców, pozwala łatwiej zaakceptować ich trudną sytuację.
Czemu służą spotkania grupy
Grupy tego rodzaju służą wzajemnemu wzmacnianiu uczestników o podobnych problemach oraz nabywaniu umiejętności radzenia sobie z nimi.
Istota grup samopomocowych polega na regularnym spotykaniu się w celu wzajemnego wzmacniania, przy czym częstotliwość i forma spotkań są uzależnione od uczestników. Wspólne rozmowy, dyskusje i wymiana doświadczeń ? każdy członek grupy zarówno ?daje? jak i ?bierze?.
Uczestnicy uczą się od siebie wzajemnie, wspólnie poszukują rozwiązań, które ułatwią im stawienie czoła problemom w codziennym życiu. W oparciu o wzajemne zaufanie chętniej i bardziej otwarcie dzielą się swoimi trudnościami i emocjami, bo przecież inni uczestnicy mają podobne problemy i doświadczenia. Dzięki temu nie czują się osamotnieni, tworzy się między nimi poczucie solidarności i wspólnoty.