W dniu 13 marca 2025 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury„Hutnik” odbyło się coroczne spotkanie Seniorów z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn organizowanym przez Gminę Wyszków, Ośrodek Pomocy Społecznej i Dom Dziennego Pobytu „Senior”. W tym roku na Galę Piosenki Francuskiej pod tytułem „Senior w Paryżu” zaprosiła wyszkowian Fundacja Kultura z Pasją. Wykonawcami najbardziej znanych i romantycznych francuskich piosenek był Wojciech Bardowski zwycięzca VI edycji The Voice Senior i Liza Wesołowska, a przy fortepianie zasiadł Krzysztof Jaszczak. Wykonawcy przenieśli wyszkowską publiczność na paryskie ulice w utworach między innymi Edith Piaf, Charles Aznavour i Joe Dassin. Całość prowadziła piosenkarka, aktorka telewizyjna i teatralna Arleta Lemańska. Uczestnicy koncertu owacjami na stojąco podziękowali artystom za koncert. W dniu koncertu dla każdego z uczestników czekała słodka niespodzianka.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
pn. „Kompleksowe usługi społeczne w Gminie Wyszków”
Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
Priorytet Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych i zdrowotnych na Mazowszu
Działanie Usługi społeczne i zdrowotne
Program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Całkowity koszt projektu: 818.442,79zł
Dofinansowanie projektu z UE:732.413,37zł
#FunduszeUE , #FunduszeEuropejskie
Beneficjentem projektu: Gmina Wyszków, ul. Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków
Jednostka realizująca projekt:Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie
Realizator:Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych I Niesamodzielnych
Celem głównym projektu jest zwiększenie dostępności do dobrej jakości usług społecznych kierowanych do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz ich opiekunów w Gminie Wyszków poprzez objęcie 33 osób potrzebujących wsparcia (22K, 11M) opieką w mieszkaniu wspomaganym i w Klubie Seniora,usługami opiekuńczymi i specjalistycznymi usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania a także poprzez zwiększenie umiejętności opiekuńczych u 15 opiekunów faktycznych (11K, 4M) w/w osób oraz podniesienie kompetencji 5 osób świadczących usługi w społeczności lokalnej (5K) w okresie 1.03.2025 do 30.04.2026.
Główne rezultaty projektu:projekt skierowany jest do społeczności lokalnej – mieszkańców Gminy Wyszków, w tym:
osoby objęte usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w projekcie 33 osoby (22K, 11M)
opiekunowie faktyczni/ nieformalni objęci wsparciem w projekcie 15 osób (11K, 4M)
W projekcie zrealizowane będzie:
opracowanie Indywidualnych Programów Wsparcia przez wykwalifikowaną kadrę
przeszkolenie kadry na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej
dostosowanie, otwarcie i prowadzenie mieszkania wspomaganego
zajęcia w Klubie Seniora, w tym:
– warsztaty rozwijające umiejętności i zainteresowania,
– zajęcia z kultury fizycznej (joga, aerobik, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup),
– wyjścia do kina, teatru, basen,
– spotkania integracyjne
świadczenie usług opiekuńczych, w tym pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych
świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, w tym:rehabilitacja,wsparcie psychologiczno–pedagogiczne,wsparcie edukacyjno-terapeutyczne
wsparcie opiekunów faktycznych w tym m.in. poradnictwo psychologiczne, taxi społeczne, wypożyczalnia
Gmina Wyszków od marca bieżącego roku zamierza przystąpić do Rządowego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 – moduł II, będzie to kontynuacja formy wsparcia dla osób starszych w wieku 60 lat i więcej z terenu Gminy Wyszków przez dostęp do tzw. usługi „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Adresatami Programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.
W ramach Programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w następujące funkcje:
Przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
Detektor upadku,
Czujnik zdjęcia opaski / urządzenia,
Lokalizator GPS,
Funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
Funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa połączona jest z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie przycisku alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy osobie potrzebującej. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.
Udział w Programie jest bezpłatny. Usługa „opieki na odległość” finansowana będzie ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa do 80% oraz środków własnych gminy.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do programu prosimy o kontakt telefoniczny 29 742 49 02 wew. 215, lub osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie ul. 3 Maja 16, pok. nr 15. Osoby do kontaktu: Justyna Kalicka.
Gmina Wyszków przystąpiła do realizacji resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego Program „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie ogłasza nabór uczestników do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze Środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.).
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie prosimy o zapoznanie się z treścią Programu ”Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, a także zachęcamy do wypełnienia i złożenia karty zgłoszeniowej do Programu, do której należy dołączyć:
– Kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności/orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego;
– Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.
Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do 21.03.2025 r.do Sekretariatu Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie, bądź drogą pocztową na adres tutejszego Ośrodka tj. ul. 3 Maja 16, 07-200 Wyszków.
Złożenie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 nie jest równoznaczne z przyznaniem usług opieki wytchnieniowej.
Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
W przypadku większej liczby osób zainteresowanych zostanie utworzona lista rezerwowa.
Szczegółowe informacje na temat w/w Programu można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyszkowie, ul. 3 Maja 16, 07-200 Wyszków lub pod numerem telefonu 29 742 40 97 w dniach i godzinach pracy Ośrodka.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o Programie Opieka Wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 znajdziesz na stronie:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie składa serdeczne podziękowania dla następujących darczyńców – firm, instytucji i osób prywatnych:
Państwo Danuta i Krzysztof Kowalewscy – Restauracja „Baśniowa” w Rybienku Leśnym,
Pani Monika Kluczek – Dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie,
Nauczyciele, społeczność szkoły, rodzice oraz wolontariusze Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie,
Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Wyszkowa,
Oddział Rejonowy PCK w Wyszkowie,
Państwo Marlena i Bartosz Rozenek – Sklep spożywczo – przemysłowy „U Rozena”,
Pani Monika z mężem oraz jej sąsiedzi,
Nadleśnictwo Wyszków,
Społeczność Stowarzyszenia MONAR, Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Wyszkowie,
Jeronimo Martins Polska S.A.,
Pan Michał Potęga – Przewóz Osób,
oraz wszystkim anonimowym darczyńcom, którzy w tym szczególnym czasie Bożego Narodzenia zechcieli podzielić się swoimi dobrami z osobami potrzebującymi.
Ponadto dziękujemy za wieloletnią współpracę Stowarzyszeniu „Szlachetna paczka”.
Dyrektor i Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie informuje, iż dzień 24.12.2024 r.jest dniem wolnym od pracy dla pracowników. W związku w powyższym w tym dniu Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie będzie nieczynny.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie Agnieszka Mróz
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim zaangażowanym w bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi!
Dziękujemy przede wszystkim za dobre serce, poświęcony czas i oddanie!
Wasze działania na rzecz lokalnej społeczności sprawiają, że nasze społeczeństwo staje się lepsze i otwarte na drugiego człowieka!
Życzymy Wam nieustającej pogody ducha, wytrwałości i siły, ponieważ z Wami świat staje się piękniejszy!
Niech wdzięczność i uśmiech tych, którym poświęcacie swój czas będzie motywacją do dalszego działania,a dobro, które czynicie wracało do Was podwójnie!
Dyrektor i Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie
Nabór wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej “Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
W dniu 6 listopada 2024 r. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych poinformowało o nowym naborze wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej “Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
– poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Na realizację Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 200 000 000,00 zł.
Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu (gminy/powiatu) nie może przekroczyć kwoty 3 000 000,00 zł (słownie: trzy miliony złotych, 00/100).
Podmioty uprawnione do składania wniosków
O uzyskanie środków z Funduszu Solidarnościowego, o którym mowa w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 296, z późn. zm.), na realizację zadań w ramach Programu, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego.
Terminy naboru wniosków
Gmina/powiat składa do właściwego wojewody wniosek (załącznik nr 1 do Programu) w wersji elektronicznej utworzony w Generatorze Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl w terminie od 6 listopada 2024 r.do 27 listopada 2024 r.
Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r.
Treść Ogłoszenia o naborze oraz Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:
Ta strona korzysta z plików cookie. Użytkownicy strony mogą samodzielnie zarządzać plikami w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować.AkceptujęNie wyrażam zgodyPoltyka prywatności