W dniu 19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Krajową Koalicją na Rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Tematyka kampanii koncentruje się wokół trzech obszarów:
Na drodze ku dzieciństwu bez przemocy rodzice są najważniejsi. Przez budowanie bezpiecznej więzi z dzieckiem, rozumienie jego potrzeb, uważność i szanowanie podmiotowości dziecka mogą dać mu siłę na całe życie. Celem kampanii Dzieciństwo bez przemocy jest wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci bez krzywdzenia.
Wrażliwość osób, które są świadkami przemocy wobec dzieci, ich emocjonalna gotowość do reagowania i wiedza, jak reagować, mogą uratować zdrowie i życie dziecka. Reagujmy, na przemoc wobec dzieci – to kolejny cel kampanii.
Rozwiązania legislacyjne z 2023 r. (tzw. ustawa Kamilka) są milowym krokiem na drodze do ochrony dzieci przed przemocą. W ramach kampanii DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY będziemy wspierać rządzących w dalszym rozpoznawaniu obszarów, które wymagają poprawy, i budowaniu ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci. Będziemy też mobilizować lokalne władze, by zapewniały dostępność pomocy dla dzieci i rodzin, sprawdzały istnienie standardów ochrony dzieci w podległych sobie podmiotach i prowadziły systemowe działania profilaktyczne.
Więcej o kampanii na stronie: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Gmina Wyszków / Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie informuje, iż w dniu 29 lipca 2024 r. na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych został ogłoszony nabór wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego − edycja 2025 realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Wskazany Program jest odpowiedzią na oczekiwania środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów i przyczynia się do poprawy jakości ich życia i wyrównania szans w różnych sferach funkcjonowania. Ogłoszony Program ma na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Adresatami Programu są:
dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Na realizację Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
przeznaczył kwotę 800 000 000,00 zł.
Poniżej terminy naboru wniosków w ramach Programu:
Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl, w terminie od dnia 29 lipca 2024 r. do dnia 26 sierpnia 2024 r.
Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 13 września 2024 r.
Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.
Treść Ogłoszenia o naborze oraz Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:
Gmina Wyszków przystąpiła do realizacji resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego Program „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
DOFINANSOWANIE – 114 615,36 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA -114 615,36 zł
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie ogłasza dodatkowy nabór uczestników do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego ze Środków Funduszu Solidarnościowego.
W ramach programu tutejszy ośrodek dysponuje 1 wolnym miejscem dla opiekunów osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44).
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44).
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie prosimy o zapoznanie się z treścią Programu ”Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, a także zachęcamy do wypełnienia i złożenia karty zgłoszeniowej do Programu, do której należy dołączyć:
– Kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego;
– Klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych.
Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do 23.08.2024 r.do Sekretariatu Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie, bądź drogą pocztową na adres tutejszego Ośrodka tj. ul. 3 Maja 16, 07-200 Wyszków.
Złożenie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 nie jest równoznaczne z przyznaniem usług opieki wytchnieniowej.
Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
W przypadku większej liczby osób zainteresowanych zostanie utworzona lista rezerwowa.
Szczegółowe informacje na temat w/w Programu można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyszkowie, ul. 3 Maja 16, 07-200 Wyszków lub pod numerem telefonu 29 742 40 97 w dniach i godzinach pracy Ośrodka.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o Programie Opieka Wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 znajdziesz na stronie:
„Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie informuje, że w związku z sezonem urlopowym spotkania Grup Wsparcia “Po Mocni” oraz „Po stracie bliskiej osoby” w dniach 7.08, 14.08 oraz 21.08.2024r. nie odbędą się.
Zapraszamy na spotkanie Grupy Wsparcia „Po stracie bliskiej osoby” w dniu 28.08.2024r.”
Program „Korpus Wsparcia Seniorów ” na rok 2024 dla mieszkańców Gminy Wyszków w zakresie usługi „opieki na odległość”.
Gmina Wyszków realizuje Rządowy Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – moduł II, jest to kontynuacja formy wsparcia dla osób starszych w wieku 60 lat i więcej z terenu Gminy Wyszków przez dostęp do tzw. usługi „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Udział w Programie jest bezpłatny. Usługa „opieki na odległość” współfinansowana jest ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa do 80% co stanowi kwotę 19.080,00zł. Całkowity koszt zadania 23.850,00zł.Termin realizacji wsparcia od 1 lutego 2024r. do 31 grudnia 2024r.
Osoby starsze działające w Domu Dziennego Pobytu „Senior” przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Wyszkowie utworzyli nieformalną grupę o nazwie „Dryfujący Seniorzy”. Grupa pozyskała środki finansowe na projekt pod nazwą „Na ludowo po falach Bugu” z Radomskiego Centrum Przedsiębiorczości. W ramach zadania seniorzy wykonali kotyliony piknikowe, wili wianki i zorganizowali piknik, na który zostali zaproszeni seniorzy z terenu Gminy Wyszków.
Dzięki organizacji pikniku osoby zaangażowane w projekt miały możliwość w sposób aktywny i radosny spędzić we własnym gronie cały dzień. Razem z innymi seniorami ze śpiewem na ustach przemaszerowali ulicami miasta nad rzekę Bug, gdzie puścili własnoręcznie wykonane wianki. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnych tańców i smacznych dań z grilla.
W ramach projektu odbyły się również warsztaty florystyczne, a także zostaną zorganizowane warsztaty umuzykalniające.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu pn. „Bony dla seniorów III” realizowanego przez Stowarzyszenie „Radomskie Centrum Przedsiębiorczości”.
W dniu 19.06.2024r. w Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie w ramach współpracy odbyło się ciekawe spotkanie z Prezesem Powiatowego Koła Pszczelarskiego w Wyszkowie Panem Andrzejem Wojtczak. Seniorzy mogli wysłuchać ciekawej pogadanki na temat życia pszczół, procesu powstawania miodu jego obróbki, pozyskiwania kitu pszczelego oraz pyłku. Seniorzy z zainteresowaniem słuchali prelegenta, który jest nauczycielem zawodu pszczelarza. Zadawali również pytania na interesujące ich tematy związane z miodem oraz pszczołami. Podczas spotkania obecni Seniorzy mieli możliwość wykonania świec z węzy i wosku pszczelego. Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi za miło spędzony wspólnie czas.
Tego samego dnia grupa Seniorów DDP „Senior” zainicjowała wspólne sprzątanie kilku opuszczonych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym. Mimo wysokiej temperatury w pocie czoła, pracowici Seniorzy z ogromną chęcią i zapałem oczyścili z ogromnych zarośli groby z końca XIX wieku.
Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru: 8.5 Usługi społeczne i zdrowotne, Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, nr FEMA.08.05-IP.01-030/24
Aktualizacja i przedłużenie terminu naboru uczestników (termin składania wniosków do 17.06.2024 r.)
Gmina Wyszków przystąpiła do realizacji resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego Program „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
DOFINANSOWANIE – 114 615,36 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA -114 615,36 zł
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie ogłasza nabór uczestników do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego ze Środków Funduszu Solidarnościowego.
Ta strona korzysta z plików cookie. Użytkownicy strony mogą samodzielnie zarządzać plikami w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza akceptację. Jeżeli nie wyrażasz zgody możesz zrezygnować.AkceptujęNie wyrażam zgodyPoltyka prywatności